O zdraví - Vitamin D v přírodní kosmetice---
Vitamin D (https://www.prozdravi.cz/vitamin-d3-forte-2000-i-u-30-tablet.html) společně s parathyroidním hormonem (parathormonem), napomáhají regulovat vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Funkce parathormonu, který je produkován příštítnými tělísky, spočívá ve zvyšování hladiny vápníku v krvi. Vitamin D je vlastně souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly.
Jak většina z nás ví, nejlepším zdrojem pro vápník je mléko a mléčné výrobky. K dalším některým zdrojům patří mořské ryby (sardinky, tuňák, losos), dále játra nebo vaječné žloutky.
Vitamin D má ale také využití pro své vlastnosti v přírodní kosmetice a dermatologii.
V přírodní kosmetice se vitamin D používá k léčbě aknózní a problematické pleti (včetně psoriázy a dermatitidy) a do anti-agingových výrobků (https://www.prozdravi.cz/krem-na-oblicej-anti-aging-avokado-smil-50-ml.html). Zlepšuje elasticitu a schopnost hojení, podporuje tvorbu kolagenu (https://www.prozdravi.cz/kolagen-500-ml-1.html), snižuje viditelnost vrásek a pigmentových skvrn. Mírní předčasné známky stárnutí, působí jako kožní kondicionér, rozjasňuje.
Urychluje hojení a obnovuje poškozenou pokožku. Podporuje obranyschopnost kůže. Pomáhá při promazávání suché pokožky u chronických ekzémů a pacientů s atopickou dermatitidou. Vitamin D můžeme použít však také zevně ve formě mastí k podpoře hojení různých kožních defektů, popálenin a vředů.
Společně s dalšími vitamíny se objevuje ve složení tzv. antioxidačních sér. Tyto antioxidační séra pomáhají při známkách stárnutí, chrání pokožku před negativními vlivy životního prostředí a slunečního záření tím, že omezují negativní účinek volných radikálů na pokožku. Napomáhají ji regenerovat, přispívají k tvorbě vlastního kolagenu, čímž zvyšují její pevnost, mají tedy velmi dobrý anti-aging účinek (působí proti stárnutí kůže). Vhodné je vzhledem k vlivu vitamínu D na pokožku i jeho nasazení v přírodní kosmetice při atopickém ekzému.
V kombinaci s vitaminem A (https://www.prozdravi.cz/vitamin-a-max-30-tob.html) ho můžeme najít ve známé masti Infadolan nebo mastech používaných po tetování (umožňují rychlejší a kvalitnější hojení po tetování).
V pediatrické praxi byla oblíbená mast, která vznikla smísením tří originálních mastí – Infadolan ung., Calcium pantothenicum Slovakofarma ung. (https://www.prozdravi.cz/calcium-pantothenicum-natural-mast-30-g.html) a Erevit mast, po stejných dílech. Bohužel Erevit mast se nyní přestala vyrábět, takže ji nelze zcela přesně připravit. Nicméně pro toho, kdo by chtěl mast pouze s vitaminem E je možné koupit jiné přípravky.
 
Související články:
 
https://www.celostnimedicina.cz/parkinsonova-choroba.htm
https://www.celostnimedicina.cz/kolagen.htm
https://www.celostnimedicina.cz/bylinne-masti-u-atopickeho-ekzemu.htm
 
článek Vitamin D v přírodní kosmetice najdete na celostnimedicina.cz