O zdraví - Veggie burgerVynikající Veggie burger nesmí chybět ve vašem jídelníčku!
 
Ingredience
150 g vařených fazolí
100 g vařené quinoy
100 g žampionů
60 g strouhanky
50 g tofu natural
50 g spařeného špenátu
50 g pečené červené řepy
1 cibule
1 biovejce
3 lžíce jablečného octa
2 lžíce ghí
 
2 lžíce miso pasty
1 lžička soli
4 žemle na burgery – na oblohu
4 plátky biosýra – na oblohu
4 listy baby římského salátu – na oblohu
8 plátků rajčete – na oblohu
12 plátků nakládané okurky – na oblohu
2 lžíce majonézy – na oblohu
2 lžíce kečupu – na oblohu
půl lžičky uzené papriky – na oblohu
 
Jak na to?
Žampiony očistěte a nakrájejte na menší dílky. Cibuli oloupejte a nasekejte nadrobno. V nepřilnavé pánvi rozehřejte lžíci ghí. Přidejte žampiony a nechte pomalu restovat, dokud nepustí většinu vody. Přidejte cibuli a společně pokračujte dalších 5 minut.
Přidejte rozmačkané fazole, nastrouhanou pečenou řepu a miso pastu. Promíchejte a chvili společně orestujte. Zastříkněte jablečným octem a nechte vyvařit a vstřebat.
Směs přeneste do mísy a nechte chvíli vychladnout. Přidejte quinou, strouhanku, špenát, rozdrobené tofu, biovejce a osolte. Prohnětejte a vypracujte soudržnou směs, která bude držet. Podle potřeby přidejte trochu strouhanky navíc.
Směs dejte chvíli do lednice. Poté z ní vytvarujte čtyři placičky na burgery. Ty opečte na zbylém rozehřátém ghí dozlatova – z každé strany asi 3 až 4 minuty. Po prvním otočení přidejte plátek biosýra a nechte ho rozpustit.
Na rozkrojené a otoastované žemle přidejte trochu rozmíchané majonézy s kečupem a uzenou paprikou. Přidejte opečený burger a ozdobte listem salátu, plátky rajčete a okurek.
 
Rady:
Vařené fazole: Fazole namočíme ve vodě na 8 hodin, poté uvaříme v osolené vodě doměkka. Fazole by ale ještě měly držet tvar, rozhodně by se neměly zcela rozpadat.
Vařená quinoa: Uvaříme v 2,5násobném množství mírně osolené vody 15 minut.
Pečená řepa: Řepu očistíme a pečeme rovnou ve slupce v troubě rozehřáté na 180 °C asi 1 hodinu doměkka.
Spařený špenát: Očištěný špenát spaříme ve vroucí osolené vodě a ihned zchladíme pod tekoucí studenou vodou. Přebytečnou vodu vymačkáme.
 
 
článek Veggie burger najdete na celostnimedicina.cz