O zdraví - Pupalkový olej pro zdraví a krásu---
Pupalkový olej (https://www.prozdravi.cz/pupalkovy-olej-bio-100-ml.html) patří mezi nejoblíbenější oleje, ale má i své místo při užívání vnitřně.
Získává lisováním zralých semen pupalky dvouleté. je to čirý olej žluté barvy, málo výrazného zápachu a chuti. Pupalka je statná, žlutě kvetoucí, rostlina dorůstající za příhodných podmínek až do výše 2 m. Pochází z Dálného východu, druhy pupalky ale najdeme i v Severní Americe. Patří mezi trvalé rostliny (roste dva roky). Dorůstá výšky až 150 cm a má typické žluté květy.
Téměř všechny její části (kořeny, listy, květy, pupeny květů a semena) se zpracovávají, ať už v kosmetice, farmacii nebo lidovém léčitelství.
Olej, který se získává lisováním, obsahuje především kyselinu linolovou, olejovou a gama-linolenovou s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomo-gama-linolenové. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, které si lidský organismus neumí vyrábět.  Tyto látky snižují zadržování sodíku a vody a působí tak proti zvyšování hmotnosti například před menstruací.
Pupalkový olej (https://www.prozdravi.cz/evening-primrose-oil-pupalkovy-olej-1000-mg-100-kapsli.html)  pomáhá zmírňovat premenstruační syndrom (jedná se o deprese, bolesti a křeče). Jeho působení spočívá v tom, že blokuje zánětlivé prostaglandiny, které vyvolávají menstruační křeče, také zklidňuje bolestivost prsů a hraje i důležitou roli v léčbě neplodnosti.
Uvedené mastné kyseliny potřebuje naše tělo k biosyntéze životně důležitých látek, celkově označovaných jako eikosanoidy a tyto látky pomáhají udržovat zdravý stav vlasů a nehtů.
Jeho užívání rovněž pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Podporuje metabolické funkce, normální činnost kardiovaskulárního systému (snižuje hladinu cholesterolu v krvi) a také podporuje přirozenou obranyschopnost – stimuluje imunitní systém. Rovněž pomáhá regenerovat spálenou a zanícenou kůži a také pomáhá hojení ranek způsobených kožními onemocněními. Je vhodné ho i užívat, pokud trpíme opakovanými bolestmi hlavy nebo u syndromu studených nohou.
Pupalkový olej (https://www.prozdravi.cz/bio-pupalkovy-olej-lisovany-za-studena-50-ml.html) slouží také k doplnění esenciálních mastných kyselin, které jsou nutné pro krevní oběh a působí proti kornatění tepen při tzv. Reynaudově syndromu. Jedná se o oběhovou poruchu, která způsobuje nadměrnou citlivost rukou, někdy i nohou, na chlad.  Pupalkový olej má také příznivý vliv na zdraví kostí a kloubů a jejich pružnost.
Pupalkový olej také nachází uplatnění i v kuchyni. Dá se použít pro dochucení salátů, polévek, zálivek či majonéz. Je třeba ovšem mít na paměti, že není vhodný pro tepelné zpracování. Má nahořklou chuť, která však v jídle vymizí. Můžeme ho také dobře kombinovat s mléčnými a kysanými výrobky.
 
Související články:
https://www.celostnimedicina.cz/zeny-a-premenstruacni-syndrom.htm
https://www.celostnimedicina.cz/nenasycene-mastne-kyseliny.htm
https://www.celostnimedicina.cz/popraskana-sucha-kuze.htm
článek Pupalkový olej pro zdraví a krásu najdete na celostnimedicina.cz