O zdraví - Prebiotika Optimal---
Prebiotika mají ve výživě člověka důležitý význam. Dnešní strava je však obecně chudá na výše zmíněné prebiotické fruktoligosacharidy přirozeně se vyskytující v potravinách rostlinného původu. Vhodným výběrem potravin či obohacením výživy o potravinové doplňky s obsahem prebiotik dochází k úpravě složení střevní mikroflóry a následným zdravotním benefitům.
Zdravotní účinky prebiotik:
příznivý vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu
zvětšení objemu stolice a tím zlepšení střevní pasáže
prevence průjmu
prevence a léčba zácpy
prevence vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku
zvýšení imunity
mírné snížení hladiny krevních tuků a cholesterolu
snížení zánětlivých reakcí sliznice tlustého střeva (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida)
napomáhají při vstřebávání některých minerálních prvků (především vápník, hořčík)
 
Podle délky uhlíkatého řetězce dělíme prebiotika na „krátko-řetězová, středně- a dlouho-řetězová“. Fruktooligosacharidy s kratším řetězcem jsou fermentována především v přední části tlustého střeva a poskytují výživu bakteriím osídlujícím tuto část tračníku. FruktoOligosacharidy s delším řetězcem (např. inulin) fermentují pomaleji a dostávají se přes příčný až do sestupného tračníku (levé části tlustého střeva). Inulin tak výhradně podporuje přátelskou střevní mikroflóru v koncových oblastech tlustého střeva a jeho účinek je z tohoto důvodu velmi omezený. Inulin obohacený o fruktooligosacharidy působí „širokospektrálně“ – ve všech úsecích tlustého střeva.
 
Po dlouholetém výzkumu a vývoji přicházejí čeští vědci s novou generací prebiotik s vysokým obsahem vlákniny s prodlouženým účinkem. Jedná se o výrobek s názvem PREBIOTIKA Optimal.
 
PREBIOTIKA Optimal osahují fruktooligosacharidy (FOS*), což jsou uhlovodíkové polymery se třemi nebo více monomerními jednotkami, které nejsou tráveny ani vstřebávány v tenkém střevě lidského organismu a přecházejí do tlustého střeva, kde unikátně podporují v délce celého tlustého střeva růst zdravé střevní mikroflóry zejména bifidogenního typu.
 
jedinečný  koktejl prebiotických fruktooligosacharidů s variabilní délkou řetězců, které se postupně rozkládají v celé délce tenkého i tlustého střeva, zajišťuje podporu množení přátelských bakterií v celém trávicím traktu. Vysoká koncentrace fruktooligosacharidů podporuje množení bakterií zejména bifidogenního typu.
 
(FOS* - jedlého uhlovodíkové polymery, které byly získány z potravních surovin fyzikálními, enzymatickými nebo chemickými prostředky a které mají prospěšný fyziologický účinek prokázaný obecně uznávanými vědeckými poznatky.)
článek Prebiotika Optimal najdete na celostnimedicina.cz