O zdraví - Pohled Ajurvédy na ledvinové kamenyLedvinové kameny jsou tvořeny krystalizací minerálů a odpadních materiálů nacházejících se v moči. Ledvinový kámen může být tak malý, že projde hrdlem ledvin nepovšimnut; nebo bohužel může být tak velký (až do velikosti grapefruitu), že může blokovat močové cesty, a tudíž způsobovat akutní bolesti, krvácení, a navíc blokování toku moči. Ajurvéda nazývá ledvinové kameny Vrukka Ashmari (vrukka znamená ledviny a ashmari znamená kámen).
 
Rozlišujeme čtyři druhy ledvinových/močových kamenů:
 
Šťavelové ledvinové kameny (oxalát vápenatý CaOx + fosforečnan vápenatý CaP) jsou „nejběžnější“ ledvinové kameny cca 80 %
Struvitové ledvinové kameny (Fosforečnan amonný hořečnatý) se vyskytují asi 10 % případů
Urátové ledvinové kameny (Kyselinou močovou UA) se vyskytují asi v 9 % případů
Cystinové ledvinové kameny (Cystin) se vyskytují asi v 1 % případů
 
Příčiny vzniku jsou většinou kombinací několika nebo všech faktorů:
 
Nevhodná strava (vzhledem k tělesné konstituci).
Sedavý životní styl.
Dlouhodobá práce na přímém slunci, nadměrná fyzická práce bez dostatečného přísunu tekutin.
Nadměrná konzumace alkoholických nápojů, čajů a kávy.
Nadměrná konzumace těžkých mastných, sladkých a těžko stravitelných potraviny.
Nedostatečný příjem čerstvé zeleniny a potravin zásaditého charakteru.
Nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem masa.
Potlačování nutkání vylučovacích nutkání.
Dědičné faktory.
 
Symptomy
Nevolnosti
Zvracení
Akutní bolesti v bocích vystřelující do močové trubice
Horečka a zimnice
Krvácení při močení
Vysoká frekvence moči
Pocit pálení při močení
 
Ajurvédská léčba ledvinového kamene
 
Podle Ajurvédy vede nesprávná strava a současný rozšířený životní styl ke zhoršení všech tří dóš a tím k poškození trávicího ohně (Agni), což způsobuje zhoršené vylučování toxinů (Ama) z těla. Tyto toxiny putují směrem dolů po močových kanálech, čímž ještě více zhoršují rovnováhu dóš. Současně dochází ke krystalizaci toxinů s minerály, a to je v podstatě tvorba ledvinových kamenů. Velkou roli při mineralizaci ledvinových kamenů hraje i kyselejší vnitřní prostředí, které je současně spojeno s rizikem zánětů.
 
Ajurvédská léčba ledvinových kamenů zahrnuje použití diuretických, tonizačních, omlazujících, kameny-rozbíjecích bylin a bylin vyrovnávající pH (pozn.: Velkou roli při vzniku ledvinových/močových kamenů hraje pH moči zcela normální je pH 5,0 – 6,0). V řadě Aimil Power of Ayurveda najdete Aimil NeeriEU, bylinný ajurvédský doplněk stravy. Z rostlinného složení je možno vypíchnout Smuteň hořkou (Phyllanthus amarus), která je přezdívaná jako rozbíječ kamenů, která přispívá k normální činnosti ledvin a k pH rovnováze v žaludku a Čekanku obecnou (Cichorium intybus), přispívající k vylučování a k pročišťování těla.
 
Většina léčebných procesů v Ajurvédě začíná právě pročištěním těla. Tedy můžeme doporučit Panchakarma, což je velmi účinný prostředek k vnitřnímu čištění těla.
 
Dietní a Lifestyle doporučení:
Pokud je to možné vyhněte se čaji, kávě, alkoholu, ledovým nápojům, okurkám, rybám, drůbeži, masa, špenátům a čokoládě.
Vyhněte se kyselým, těžkým a instantním potravinám.
Ujistěte se, že pijete dostatek vody každý den. Obvykle doporučené množství je okolo 2 litrů vody denně (na jeden kg hmotnosti*0,03, tedy pro 60 kg*0,03 = 1,8 litrů vody). Rozhodně je potřeba pít více, pokud budete těžce pracovat nebo sportovat nebo když bude horké počasí.
Přidejte do jídelníčku fazole, zázvor a hnědou rýže nebo předvařenou rýži.
Vyvarujte se potlačování nutkání močení a vyměšování, čím déle budete zadržovat moč a stolici tím dáváte větší šanci krystalizaci a zhoršování rovnovážného nastavení vašich dóš.
 
Upozornění:
Odmítnutí odpovědnosti Jediným účelem tohoto článku je poskytnout informace o tradici a o technikách Ajurvédy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit. Pokud hledáte pomoc vyškoleného Ajurvédského experta, zavolejte nám nebo nám pošlete e-mail.
 
Doporučujeme přípravky Aimil Pharmaceuticals
 
článek Pohled Ajurvédy na ledvinové kameny najdete na celostnimedicina.cz