O zdraví - Perfektní zdraví – Jednota mysli a těla – Určení tělesného typuJe jasný říjnový den v Bostonu (nebo v New Yorku, nebo v Chicagu) a davy lidí se vracejí po obědě do práce. Někteří mají klobouky, šátky a rukavice v očekávání zimy. Jiní, v košilích s krátkými rukávy, si zjevně myslí, že je ještě léto. Jogger-běžec pouze v trenýrkách poskakuje na chodníku při čekání na zelenou a míří do parku. Je v příkrém kontrastu se starší ženou, čekající na autobus, zachumlanou v dlouhém kabátě s kožešinovým límcem. Při zběžném pohledu byste si pomysleli, že tito lidé žijí v různých podnebích. Ve skutečnosti vyjadřují odlišnosti, které v nich příroda vytvořila.
Navzdory faktu, že mnoho lidí mělo typickou polední svačinu složenou ze sendviče, hranolků a kávy, v některých žaludcích jídlo těžce tlačí, v jiných se nervózně převaluje a ve většině ostatních prochází bez povšimnutí. V některých tělech bijí srdce rychleji, protože chodník se zdá příliš zaplněný, jiná produkují nadměrné množství žaludeční šťávy nebo se jim zvedá krevní tlak. Svět je tvořen všemi typy – ale všimla si medicína opravdu, jaké typy existují?
 
V konvenční medicíně věnujeme mnohem více pozornosti rozdílům mezi nemocemi než mezi lidmi. Jestliže si pacient stěžuje na prudkou bolest artritidy v rukou, lékař si uvědomí, že tato běžná potíž může být spojena s více než stovkou nemocí, které všechny vedou k bolavým, ztuhlým, zaníceným kloubům. Je známo, že lidé artritické sklony dědí, ale zdá se, že rovněž přispívá zarážející počet dalších faktorů – hormonální změny, fyzický a mentální stres, strava, nedostatek cvičení a tak dále.
 
Mahárišiho Ájurvéda upozorňuje na to, že nemoci se liší hlavně proto, že se tolik liší lidé. Přestože biologie uznává, že všichni jsme se narodili s „biochemickou individualitou“, má to v lékařově ordinaci velmi málo praktických důsledků. Biochemická individualita znamená, že nikdo není průměrem. V kterémkoliv daném momentu vaše buňky a tkáně neobsahují průměrnou hladinu kyslíku, kysličníku uhličitého, železa, inzulínu nebo vitamínu C. Místo toho obsahují přesné množství jedinečné pro ten moment, pro fyzický stav vašeho těla a pro stav vašich myšlenek a citů. Vaše tělo je trojrozměrná složenina z milionů nepatrných odlišností, a tím, že se o nich poučíte, můžete provést výrazné zlepšení svého zdraví. Na této úrovni je perfektní zdraví velmi specifickým biologickým jevem.
 
První krok – poznání svého tělesného typu
Kamkoli se podíváte, vaše tělo dělá něco jedinečného s každou molekulou vzduchu, vody a potravy, které přijímáte, vedeno svými vrozenými sklony. Máte na výběr následovat tyto sklony, nebo je modifikovat, ale jít bezohledně proti nim je nepřirozené. Žít v souladu s přírodou – nenásilně, pokojně a bez napětí – znamená v Mahárišiho Ájurvédě respektovat svou jedinečnost.
 
První otázka, kterou si ájurvédský doktor položí, není: „Jakou nemoc má můj pacient?“, ale: „Kdo je můj pacient?“. Tím „kdo“ nemyslí vaše jméno, ale jakou máte tělesnou konstituci. Hledá výmluvné rysy, které odhalují vaši Pakrti. Tento sanskrtský pojem znamená „přirozenost“  - je to vaše základní přirozenost, kterou chce odkrýt, než se obrátí k vašim potížím a symptomům.
 
Ukázka z knihy Perfektní zdraví – Jednota mysli a těla.
článek Perfektní zdraví – Jednota mysli a těla – Určení tělesného typu najdete na celostnimedicina.cz