O zdraví - Přeborníci bez lepku - jáhlyNení původem ze střední Evropy, přesto se o prosu mluví jako o plodině starých Slovanů. Dostalo se na naše území už při stěhování národů. Přišlo z Asie, kde proso seté vyšlechtili zřejmě v Mongolsku nebo Číně z planého prosa. Samotná zrníčka prosa se přitom konzumovat nedají, slupka je příliš tvrdá a nepoživatelná (ale ptáčkům to nevadí). Proto se odjakživa loupalo, čímž vzniknou jáhly. Jáhly, stejně tak jako pohanka, patřily k těm nejběžnějším potravinám, které se u nás po celá staletí jedly, především ve formě kaší, také se z nich dělaly placky. Proso z polí později vytlačily pšenice a žito, obiloviny, které měly vyšší výnosy. Jako příloha si jáhly svou oblibu také neudržely, brambory a dovozová rýže nastoupily na jejich místo.
Stravitelné pro každého
Jednou z hlavních předností jáhel je dobrá snášenlivost a stravitelnost. Jsou obilovinou, která má nejnižší alergizující potenciál, někdy se uvádí, že jsou zcela nealergizující. Zároveň jsou dobře stravitelné. Proto se hodí třeba i pro miminka, už v rámci prvních příkrmů. Také vyhovují lidem, kteří mají horší zažívání, a trávení obilovin jim dělá obtíže. Samozřejmě jsou ale jáhly vhodné a dobré pro každého. V rámci směrů, které se zabývají potravinami z hlediska kyselinotvornosti nebo zásadotvornosti, jsou jáhly považovány za nejvíc zásadotvorné obiloviny, a tedy nepřispívají k nechtěnému okyselení organizmu. Jáhly nemají kompletní bílkoviny jako např. quinoa, v pestrém jídelníčku to však ve skutečnosti nepředstavuje nevýhodu. Mají poměrně hodně vitaminů skupiny B, proto prý přispívají ke šťastnému a spokojenému životu (což je samozřejmě jen s nadsázkou formulovaný fakt, že díky vitaminům skupiny B pomáhají správnému fungování nervového systému). Jáhly jsou také poměrně bohaté na různé minerály.
 
Jak je připravovat
Často se doporučuje jáhly před vařením spařit horkou vodou. U drobných jáhel, které jsou nejběžnější a o kterých také píšeme, to však není nutné. Stačí je propláchnout studenou vodou, tak jako každou jinou obilovinu.
 
Základní recept – propláchnuté jáhly zalijte dvojnásobným množstvím studené vody (tedy na 100 g jáhel použijte 200 ml vody), přikryjte pokličkou a bez míchání vařte na mírném ohni doměkka, trvá to asi 15 minut.
Krémovité až kašovité jáhly – na jeden díl jáhel použijte trojnásobek nebo i čtyřnásobek vody (nebo jiné tekutiny) a vařte 20–25 minut.
Sypké jáhly – propláchnuté jáhly opražte nasucho nebo na troše oleje, zalijte dvojnásobným množstvím vroucí vody a na velmi mírném ohni vařte bez míchání15–20 minut, pak načechrejte vidličkou.
Jáhlová kaše (hotový výrobek) – kaši stačí zalít horkou vodou nebo rostlinným či živočišným mlékem.
 
Tipy na použití
Příloha, do rizot, zavářka do polévky, do salátů.
Kaše ke snídani nebo svačině – uvařte jáhly podle návodu zde, můžete přimíchat čerstvé ovoce (např. nastrouhaná jablka), sušené ovoce (rozinky, brusinky, nasekané datle, švestky), ořechy a semínka, ozdobit a obohatit ořechovým máslem, osladit sirupem, např. datlovým, javorovým, ochutit skořicí, karobem, kakaem.
Krémy (dezerty, poháry) – uvařené jáhly rozmixujte spolu z libovolnou rostlinnou smetanou, jogurtem nebo tvarohem, oslaďte sirupem a pro krásně voňavou variantu přidejte trochu pravé mleté vanilky.
Jáhly zapečené nasladko – připravuje se z jáhel uvařených na kaši, peče se 30–40 minut při 180°C.
Jáhly zapečené naslano – můžete připravovat z jáhel uvařených podle základního receptu (pak bude nákyp sypký), z těchto jáhel zalitých omáčkou (viz. náš recept na smetanové) nebo z jáhel uvařených na kaši (pro hutný nákyp, který se dá krájet), pečte 30–45 minut také při 180°C.
 
Trvanlivost
Jáhly mají tendenci snadno žluknout. To platí pro zrno a ještě víc pro jahelné vločky. Skladujte je v chladné spíži nebo, pokud ji nemáte, dávejte jáhly a vločky v teplejších dnech klidně do lednice. Jahelné vločky nekupujte příliš do zásoby.
 
Zapečené smetanové jáhly s houbami
Pokud máte rádi zapečená jídla, lahodnou kombinaci smetany, špenátu a hub, tento pokrm vás zaručeně dostane. Častěji děláme jáhly nasladko, ale tento recept jsme okamžitě zařadili do seznamu oblíbených.
zapékací forma 20×25 cm
30 minut + 45 minut pečení
Potřebujeme:
250 g jáhel
250 g čerstvého nebo mraženého špenátu
250 g čerstvých hub (žampiony, hlíva)
2 větší cibule
4 stroužky česneku
3 lžíce tamari
3 lžičky chia semínek
400 ml rostlinné smetany
3 lžíce lahůdkového droždí
1/2 lžičky soli
4 lžíce olivového oleje
Postup:
Jáhly uvařte podle návodu, po uvaření je občas promíchejte vidličkou, aby se nevytvořily velké hrudky.
Sójovou nebo jinou smetanu smíchejte s tamari, lahůdkovým droždím, solí a chia semínky. Promíchejte a nechte chvíli odležet.
Na kostky nakrájenou cibuli osmahněte na olivovém oleji, po chvilce přidejte česnek a nakrájené houby. Po 5 minutách přidejte špenát a ještě dalších 5–10 minut restujte.
Smíchejte jáhly, restované houby se špenátem a ochucenou smetanu. Důkladně promíchejte a nasypte do olivovým olejem vymazané zapékací misky. Směs uhlaďte stěrkou nebo lžící.
Pečte 45 minut při 180 °C. Podávejte studené nebo teplé s listovým salátem nebo kvašenou zeleninou pickles.
 
Tipy:
*Směs můžete péct i v malých zapékacích miskách a rovnou v nich pokrm servírovat.
*Přidejte hrst předem namočených slunečnicových semínek.
článek Přeborníci bez lepku - jáhly najdete na celostnimedicina.cz