O zdraví - Kupme si zdraví – Zdravotnictví nebo nemocnictví?Buňka nalistovala v mozkové knihovně seznam veškeré literatury, která zde byla za celou dobu historie uložena. Díky cílevědomému úsilí učitele a jeho předchůdců se na tomto místě podařilo nashromáždit úctyhodnou databázi různých titulů. Přemýšlela, které zvolit nejdříve – co asi stihne vstřebat za dvě hodiny času? Do oka jí padla série knih zabývající se situací ve zdravotnictví. „To by mohlo být zajímavé“, zamyslela se. „Celou dobu, co jsem s učitelem, si povídáme o tom, jak ovlivnit zdraví celého těla. Neustále řešíme otázku, zda je možné si zdraví koupit za peníze. Ale co se stane, když onemocníme a význam prevence v tom okamžiku přestane být aktuální? Jakmile onemocníme, jakou pak máme možnost se uzdravit? Mají v tom okamžiku možnost zasáhnout peníze? A když ano, jak velké množství? Nebo nám pomůže zdravotnický systém, na který každý přispíváme? Příliš mnoho otázek s nejasnou odpovědí. Asi bych měla začít odtud. Jsem zvědavá, jaká tajemství knihovna skrývá,“ rozhodla se a zahloubala se do studia.
 
… Zdraví každého člověka je velmi křehká věc. Odvíjí se od spousty faktorů, které na tělo každý den působí. Každá buňka lidského těla musí zpracovávat živiny, které dostává s každodenní stravou. Musí také hospodařit s energií, která je jí v podobě jídla dodávána. Každá buňka je nucena zvládat i následky stresu, který je vyvoláván v mozku. Ten bohužel ovlivňuje vše.
 
Správně bychom měli říci, že energie, která je myšlenkovými pochody a následně emocemi vyvolávána, zasahuje do všech systémů v těle. Pokud je negativní, tedy taková, kdy mluvíme o stresových reakcích, ubližuje každé tělesné buňce. Bez výjimky. Zasáhne do hormonálního systému, ovlivní tvorbu volných radikálů – tedy i vyšší potřebu antioxidantů, ovlivní činnost nervové soustavy.
 
Lékaři moderní medicíny pomalu začínají přicházet na to, co vědí jejich kolegové z východních kultur, kteří si předávají znalosti léčení z generace na generaci už po několik tisíciletí. Začínají přiznávat, že podstatná většina zdravotních problémů, které vznikají, má svou příčinu právě v nadměrné produkci stresu a nezvládání svých životních situací. Nikdo však předem nedokáže odhadnout, kde a na jaké úrovni se zdravotní komplikace zapříčiněná nahromaděným stresem projeví.
 
V okamžiku, kdy se problém objeví, mají lidé tendenci jej řešit dvěma způsoby. Ten jednodušší a bohužel i rozšířenější je běžet za lékařem a vyžádat si jakýkoli lék. Jsme naučeni jednat tímto způsobem. Když mě něco bolí, vezmu si pilulku. Farmaceutický průmysl vyrábí dnes léky snad na všechno. Proti bolestem hlavy, kloubů, břicha, celého těla. Tablety na potlačení zánětů, tablety na ničení nežádoucích buněk v těle, tablety povzbuzující činnost srdce. Pilulky na snížení krevního tlaku, pilulky na zvýšení krevního tlaku, pilulky na snížení cholesterolu v krvi. Léky podporující tvorbu enzymů v těle, léky povzbuzující sexuální apetit, léky zabraňující odvápňování kostí…
 
Buňce při čtení těchto informací přecházel zrak. Vůbec netušila, že se existuje tolik léků. „Připadá mi, že se svět zbláznil a z lidí se stávají chodící chemické konzervy,“ zamyslela se. „Učitel mi říkal, že je možné předcházet velkému množství zdravotních potíží tím, že se budu zajímat o prevenci. Když budu dodržovat základní pravidla, která jsou navíc velmi jednoduchá, výrazně tím zvýším pravděpodobnost, že se mi vyhnou různé nemoci. Zajímalo by mě, jak moc velká taková pravděpodobnost může být.“ Dále listovala v knihovně, až narazila na zajímavé odkazy:
 
… Už dlouhá léta vedou lékaři diskuze, jak zabránit vzniku chorob, které na celém světě zabíjejí nejvíce lidí. Statistiky jsou neúprosné. Smrt přibližně poloviny všech lidí na této planetě je způsobena chorobami srdce a cév. Není to rakovina, nejsou to žádné další medializované choroby. Je to něco, co většinou nebereme na vědomí až do okamžiku, kdy se choroba projeví. Přitom už víme snad vše o tom, jak tyto problémy vznikají, jaký je jejich vývoj a jak jim i předcházet. Procesy kornatění tepen a cév, při kterých dochází k jejich postupnému zanášení tukovými plaky, jsou velmi nebezpečné. Jsou to pochody, které se dějí v těle každého člověka. U některých rychleji, u jiných k jejich velkému štěstí pomaleji. Necítíme při nich žádnou bolest. Po určité době se stane, že se céva ucpe a zablokuje průchod krve. Může takto dojít k zástavě srdce, nebo se vytvoří krevní sraženina a ucpe malou cévku v mozku. Výsledkem je mozková mrtvice, nebo se může stát cokoli jiného, podobného. Vše souvisí s nesprávnou výživou, nedostatkem pohybu a přebytkem stresu. To víme najisto. Také víme, jak těmto procesům v těle předcházet. Tento stav je svou nebezpečností natolik výjimečný, že je o prevenci na teoretické úrovni dnes seznámen prakticky každý. Omezit nevhodné formy tuků, omezit konzumaci sladkostí a masa, snížit celkový energetický příjem, zvýšit konzumaci ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Zařadit každodenní pohybovou aktivitu a nestresovat se. Nic víc potřeba není.
 
 
Ukázka z knihy Kupme si zdraví.
článek Kupme si zdraví – Zdravotnictví nebo nemocnictví? najdete na celostnimedicina.cz