O zdraví - Účinky Irského mechu na pleťIrský mech je velmi bohatý na minerály, aminokyseliny a vitamíny, které blahodárně působí na vlasy i nehty a poslouží jako skvělé tonikum pro udržení mladistvě krásné a čisté pokožky. Může být použit na problematickou pokožku při výskytu akné, psoriázy, růžovky, dermatitidy i oparů. Ulevuje od svědění či spálení sluncem, vyživuje suchou a popraskanou kůži a přispívá ke snížení výskytu křečových žil.
Irský mech
Svým obsahem vitamínů A, B, C, D, E a K dodává pokožce dokonalou výživu. V tomto směru je důležitý obsah vitamínu K, který je spojován s pružností pokožky. Zajímavý je také obsah aminokyselin citrulin a arginin, které podporují růst a metabolismus buněk, chrání pokožku a jsou důležitým zdrojem dusíku, který je nezbytný pro syntézu bílkovin a kolagenu (Bidri and Choay, 2003). Tyto aminokyseliny jsou doporučovány pro prevenci a zpomalení stárnutí pokožky, pomáhají při hojení ran a působí rovněž jako ochrana kůže v extrémních podmínkách.
 
Recept na domácí výživný krém z irského mechu
Ingredience:
2 polévkové lžíce gelu z Irského mechu
3 polévkové lžíce nerafinovaného bambuckého másla
3 polévkové lžíce kokosového oleje
1 polévková lžíce BIO panenského olivového oleje
3-10 kapek růžového olejíčku
1 nebo více kapek oblíbeného jedlého esenciálního etherického olejíčku
Postup:
Připravíme si gel z Irského mechu, postupujeme podle návodu na etiketě: rozmixujeme předem namočený Irský mech s vodou do jemna. Důležité je mít gel z Irského mechu opravdu jemný, abyste v krému neměli hrudky.
Poté přidáme všechny ostatní ingredience a mixujeme při vysokých otáčkách do nejjemnější konzistence. Necháme v lednici odležet a ztuhnout.
článek Účinky Irského mechu na pleť najdete na celostnimedicina.cz