O zdraví - Dětské příkrmy snadno a rychleV minulém díle jsme si představili základní uspořádaní jídelníčku kojence, které dnes doplníme o celou řadu receptur. Stále máme na paměti, že chystáme z nejkvalitnějších surovin, neboť zažívací trakt miminka se neustále dotváří a na vše „nesprávné,“ tedy i nevhodně zvolené, alergenní, reaguje citlivě. Dbáme na pestrost, využíváme lokálních potravin s přihlédnutím na sezónnost.
Čerstvě nasbírané plody disponují silou, energií a umíme-li je šetrně zpracovat, zachováme taktéž i cenné minerály, vitamíny, enzymy. Mezi první dětské příkrmy v českých podmínkách patřívá mrkev, petržel, pastinák, řepa, dýně, fenykl, cuketa, později hrášek, brokolice, květák, kedlubna, červené zelí. Kombinujeme s bramborem, kvalitní rýží, později mixujeme s masem. Z ovoce začínáme dušeným jablkem, netrpí-li dítko na nadýmání, také podušenou hruškou, dále zařazujeme meruňky, broskve, banán, borůvky, meloun. Osobně mám dobrou zkušenost s hroznovým vínem a černým rybízem, po kterém se náš chlapeček od 10. měsíce mohl utlouci.
 
Příkrm, ať už zeleninový či ovocný, zkvalitníme přidáním dobře povařených jáhel, ovesných vloček, batátu, brambor, rýže Basmati. Větší děti pak dobře tráví také pohanku, amarant, quinou. Maminky mohou dále nabídnout těstovinu, volila bych však spíše těstoviny z pohanky. Pšeničné disponují vysokým glykemickým indexem a oproti pohance mají nižší výživovou hodnotu, alespoň co se mikronutrientů týká.
 
Ať už příkrm doma uchystaný, případně koupený, dbejme na pestrost, zkoušejme a nabízejme nové druhy pokrmů. Pamatujme na to, že děťátku potřeba až 13 x ochutnat, než daný pokrm přijme za svůj. Níže uvádím několik receptur, které se osvědčily v jídelníčku, dnes již ročního, Mikuláše.
 
Jahodová přesnídávka s banánem
1 kg jahod
2 banány
Jahody omyjeme, banán oloupeme, vše vložíme do mixéru, mixujeme na hladký krém. Jahody v sobě ukrývají poměrně dost vody, netřeba tedy již více ředit. Připravenou přesnídávku nalijeme do čistých sklenic, zavíčkujeme, vaříme zhruba 30 minut. Po vytažení z hrnce otáčíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Netřeba přidávat cukr. Přesnídávky nám vydržely více než rok. Chystala jsem v červnu a následující červen bylo snědeno 30 skleniček.
Jahodové přesnídávky nesou nálepku od ukončeného 6. měsíce. Přesto buďme opatrní. Jahody řadíme na seznam alergenů.
 
Švestková přesnídávka s hruškou
1 kilo švestek
4 sladké hrušky
1 banán
Švestky omyjeme, umixujeme s oloupanými a jádřince zbavenými hruškami, banánem. Plníme do čistých sklenic, zavíčkujeme, vaříme zhruba 30 minut. Po vytažení z hrnce otáčíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Banán zde není nutností, naopak, do přesnídávky lze také zapracovat jáhly. Od ukončeného 6. měsíce.
 
Cuketový krém s bramborem
1 menší cuketa
3 menší brambory
majoránka
lněný olej
Cuketu oloupeme, nakrájíme na kousky, stejně tak brambor. Vložíme do vroucí vody, přidáme majoránku a vaříme do měkka. Následně umixujeme se lněným olejem, který přidáváme až na úplný konec. Nesmí se provařit. Lze také doplnit o UM či mateřské mléko. Případně po polévce dokojit. Lze podávat od 6. měsíce.
 
Telecí maso na kedlubnovém základu
50 g cukety
50 g kedlubny
1 menší brambor
40 g telecího masa
lněný olej
Cuketu i kedlubnu nakrájíme na malé kousky, stejně tak brambor, vložíme do hrnce a dusíme společně s telecím masem. Jakmile je vše měkké, zeleninu rozmačkáme, doplníme pár kapkami lněného oleje. Podáváme společně s masem. Kedluben může nadýmat, nicméně, netrpí-li dítě na bolesti bříška, lze zařadit od 7. měsíce.
 
Jablečný pudink s jáhly
3 větší sladší jablka
50 g jáhel
Jablka oloupeme, nakrájíme na kostky a dusíme společně s jáhly, do měkka. Následně umixujeme na hladký krém. Pokud přelijeme do formičky, ze které po vychladnutí půjde vyklepnout, získáváme velmi pěknou, tvarovanou „bábovičku.“ Osobně jsem směs zavařovala do skleniček, jako rychlou svačinku. Lze podávat od 8. měsíce.
 
Avokádová pomazánka s mrkví
1 avokádo
2 povařené mrkve
2 polévkové lžíce žervé
pár kapek citrónové šťávy
Zralé avokádo oloupeme, vyjmeme pecku. Umixujeme s mrkví, žervé a pár kapkami citrónové šťávy. S tou to nepřeháníme, citrón nám však zajistí, že pomazánka zůstane déle čerstvá. Mažeme na chléb. Výborné pro děti od 9. měsíce, pokud nedáme žervé, můžeme nabídnout o dva měsíce dříve.
 
Dušené krůtí kousky s cuketou, rajčetem a dýní
40 g krůtího masa
30 g cukety
1 menší zralé rajče
30 g dýně hokkaido
lněný olej
rýže Basmati
Cuketu, rajče i dýni omyjeme, nakrájíme na kousky a vložíme do hrnce. Přidáme pokrájené krůtí maso. Zalijeme jemně vodou a dusíme pod pokličkou. Ke konci zakapeme troškou lněného oleje, již neprohříváme. Servírujeme s rýží Basmati. Vhodné od 9. měsíce, pokud vynecháme rajče, můžeme zařadit již o dva měsíce dříve.
 
Dort k 1. ročku
100 g mandlí
250 g datlí
100 g kokosového oleje
1 mango
1 banán
200 g jahod
borůvky
Mandle umeleme na mouku, rozmixujeme s datlemi. Výslednou směs vložíme do dortové formy a vytvoříme korpus. Na ten vrstvíme borůvky. Kokosový olej umixujeme s mangem, banánem, jahodami na hladký krém. Poléváme jím borůvkovou vrstvu, dozdobíme ovocem a necháme zatuhnout v lednici.
Poznámka: Mango může být možným alergenem, stejně tak mandle. Je třeba vyzkoušet.
 
Svačinky
Poslední odstavec bych věnovala drobným pamlskům, kterými maminky rády vyplňují svačinkový čas. U dětí do jednoho roku bych nabízela ovoce, mléčný příkrm, jako je mateřské mléko, UM, později bílý jogurt, kefír, po roce lze zařadit také tvaroh. U starších dětí pak můžeme nabízet buchtu či domácí koláč, sušenku. Děti nezvykejme na sladkosti, ani rýžové dezerty, křupky. Takové potraviny nejen, že nezasytí, nýbrž ani nevyživí, neboť jsou prázdné. Pokud už máme potřebu nabízet křupky, upřednostněme pohankové, vyhýbejme se rýži či kukuřici. Jejich glykemický index je totiž vysoký.
 
Držím pěsti, aby malým jedlíkům opravdu chutnalo :)
 
A nezapomeňme: Živme své děti (s) láskou, abychom z nich vychovali zdravé, láskyplné, svobodné a silné bytosti, které tento svět rozzáří a povznesou.
 
Celková nabídka dětské výživy.
článek Dětské příkrmy snadno a rychle najdete na celostnimedicina.cz