O zdraví - Co je Ovosan?V roce 1980 začal vědec Jindřich Kára z Ústavu molekulární genetiky Československé akademie věd pátrat po tom, kde se v oplozených slepičích vejcích nacházejí protinádorové látky.
„Aktivní látkou, kterou Kára objevil, byl fosfolipid PNAE. Byla to látka, která vzniká jenv embryích, a on ji dokázal izolovat.“ Po revoluci přenesl Kára svůj výzkum do Areka. Ta na základě jeho práce vyvinula komplexí směs biologicky aktivních fosfolipidů, která tvoří Ovosan.
 
„Rozložili jsme komplexní směs Ovosanu, kde je několik desítek fosfolipidů, a zjistili jsme, že hlavní protinádorová aktivita nevzniká díky fosfolipidu PNAE. Tedy že to není ta hlavní látka, o které jsme si to dosud mysleli.“
 
V roce 2016 tým vědců objevil, že není jeden jediný fosfolipid, ale že jsou aktivní jako skupina. Přesněji řečeno, jedná se o čtyři fosfolipidy, které fungují jen dohromady, ale ne zvlášť. Z nich dokázali vytvořit nanočástice, které jsou schopné dostat se až k rakovinným buňkám. Jsou to v podstatě duté koule a samy o sobe působí protinádorově, což z nich dělá unikát.
 
Ačkoliv se ve farmacii takové kapsy občas používají k tomu, aby rakovinným buňkám doručili nějaký lék, zatím žádné jiné na světě samy o sobě nevykazují výraznou léčivou aktivitu. "Lipidy jsou takové přírodní mini. Pro nádorové buňky to jsou živiny, takže je přitahují. Když je ale sežerou, tak je lipidy zevnitř zabijí," popisuje princip fungování látky pojmenované MP1000 šéf vědeckého výzkumu Machavertu.
 
Odhaduje se, že do roku 2020 budou onkologické léky tvořit třetinu objemu vývoje a čtvrtinu celkových tržeb tohoto odvětví. Jen loni se za léky na rakovinu a péči o nemocné ve světě utratilo přes 133 miliard dolarů (téměř tři biliony korun). Předpokládá se, že v následujících pěti letech útrata vzroste o dalších 180 až 200 miliard dolarů.
 
Přípravek Ovosan nalzenete v naší nabídce.
článek Co je Ovosan? najdete na celostnimedicina.cz