O zdraví - Co je Guduchi?Guduchi je česky Chebule srdčitá a latinsky: Tinospora cordifolia, také je známá jako amrit. Je jednou z nejcennějších bylin v přírodní ajurvédské lékárně. Podle mýtu, starými bohy byl vytvořen ambrosiální nektar, který poskytoval nesmrtelnost každému, kdo ho pil. Nektar byl pojmenován amrit, což je sanskrtské slovo, které znamená "nezničitelný nebo nesmrtelný".
Přestože moderní věda nedokázala potvrdit její nesmrtelné vlastnosti, množství studií potvrdilo roli guduchi jako adopogenu, který zvyšuje odolnost těla vůči stresu, úzkosti a nemoci. (Wikipedia: Termín adaptogen je pojem z alternativní medicíny, který označuje rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim). Termín vytvořil ruský vědec Nikolaj Lazarev v roce 1947. Lazarev vytvořil kritéria, podle kterých se posuzuje, zda rostlina patří mezi adaptogeny: 1. Musí mít jen minimální nepříznivé působení na fyziologické funkce organismu. 2. Musí zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům nikoliv specifickým účinkem, ale prostřednictvím široké škály fyzikálních, chemických a biochemických faktorů. 3. Musí mít celkově normalizující účinek, zlepšující všechny stavy a nezhoršující žádný z nich.)
 
Výzkumy prokázaly, že chebule srdčitá je užitečná k posílení funkce ledvin, jater a imunitního systému. Působí jako nedráždivé diuretikum a zvyšuje vylučování kyseliny močové, čímž je užitečná pro lidí trpící dnou a dnovou artritidou. Vzhledem k tomu, že Tinospora cordifolia podporuje vylučování zplodin látkové přeměny a disponuje protizánětlivými vlastnostmi, je užitečná k léčbě osteoartritidy i revmatoidní artritidy. Revmatoidní artritida přitom není jen onemocněním zánětlivým, má též autoimunitní charakter.
 
Potenciální přínosy pro zdraví:
Guduchi se v přírodní bylinné ajurvédské léčbě užívá po tisíce let, a obvykle se používá pro:
pro duševní a adaptogenní účinek
pro proti stresové působení
pro obsah antioxidantů
pro podporu imunitního systému a pro zvýšení obranyschopnosti
pro normální funkci dýchacího systému
pro normální funkci jater (ochraňuje jaterní buňky a pro její hepatoprotetivní působení při žloutence (Hepatitida) a pro ochranu jater před působením toxinů)
pro snížení vedlejších účinků chemoterapeutických léků
pro metabolismus lipidů
pro podporu funkce močových cest a pro posilování trávicího ústrojí
pro snižování hladiny cukru v krvi
pro zlepšení stavu kloubů (při dně a revmatické poruchy)
pro normální stav pokožky při chronických kožních poruchách, jako je psoriáza nebo ekzémy
pro snížení alergií a příznaků senné rýmy
pro preventivní půsbení proti nachlazení a chřipce
pro celkovou vitalitu a tělesnou kondice
pro pozitivní vliv na překyselení žaludku
 
Guduchi a ajurvédské dóši
Amrit obsahuje hořké, ostré a trpké chutě. Ačkoli se tradičně používá ke snížení nahromaděné dóši Pitta, guduchi také pomáhá vyrovnávat a harmonizovat i ostatní dóši.
 
Jak používat Guduchi
Guduchi je obvykle k dispozici v kapslové formě samostatně nebo jako součást některé z ajurvédských směsí Aimil Power of Ayurveda na řešení potíží. Může být podáváno krátkodobě i trvale, hlavně pokud čelíte přetrvávajícímu zdravotnímu problému, jako je třeba cukrovka nebo prediabetes.
 
V kombinaci s jinými bylinami
Guduchi může být kombinován se shatavari (šatavari) nebo asashwagandha (ašvaganda) jako obecné zdravotní tonikum nebo se šťávou z aloe vera nebo směsí triphala (trifala) pro účely detoxikace. Jako vlastnosti jsou zmiňovány pojmy - hořká sladká svíravá, silně zahřívající, sladká, sattvická, lehká, lepkavá olejnatá.
 
Chebule srdčitá v přírodě
(Čeleď: Menispermaceae - chebulovité)
Rod: Bylinné nebo dřevnaté ovíjivky či šplhavé keře, listy celokrajné, obvykle s dlanitou žilnatinou, samčí květy ve 2 – 4květých vrcholících v hroznovitých nebo latnatých květenstvích, sepal 6, petal (3) 6, tyčinek 3 – 6, volných nebo srostlých, samičí květy jednotlivě nebo v hroznovitých květenstvích, sepaly a petaly stejné jako u samčích květů; asi 32 druhů.
 
Chebule srdčitá je vytrvalá liánovitá rostlina se střídavými listy, žlutavými květy a dužnatým kořenovým systémem. Je to dlouho rostoucí rostlina, která je popínavá – roste na mangovnících, neemových stromech. Stonek je pokrytý průhlednou vrstvou, kterou jde oloupat. Má spoustu chobotů, které visí dolů. Listy mají tvar srdce, jsou samostatné, špičaté a sliznaté. Květy jsou malé a žluté, rostou v trsech. Plody mají tvar fazole, po dozrání jsou červené. Kvete ve studeném a středně studeném počasí. Vyskytuje se prakticky v celé jižní Asii a Indii.
 
Chebule srdčitá je v českém herbáři z roku 1899: Chebule (Colomba) má kořen větevnatý, šťavnatý, těžký, 3–4 cm tlustý, žlutý, má chuť hořkou a s úspěchem se používá proti průjmu a úplavici, chválí se její účinek proti slabosti zažívacího ústrojí.
 
Hlavní části rostliny jsou kořen a nať (Radix et Herba tinosporae syn. Radix et Herba tinospori cordifolii).
 
Proč být nemocný, když je zde přírodní pomoc ve formě mocného adaptogenu chebule srdčité?
 
Celková nabídka přípravků Aimil Pharmaceuticals.
článek Co je Guduchi? najdete na celostnimedicina.cz