O zdraví - Chrání moderní výživa ještě naše zdraví?První stopy lidského života sahají asi 7 milionů let zpět do minulosti. Po tuto velice dlouhou dobu se člověk neustále vyvíjel a geneticky přizpůsoboval nejrůznějším klimatickým a ekologickým změnám. „Teprve“ zhruba 40 000 let se naše geny už prokazatelně závažně nemění. Druh člověk se od tohoto okamžiku geneticky nepřizpůsobuje okolnímu prostředí. Naši předkové byli od tohoto okamžiku schopní přežít pouze díky svému chování v nejrůznějších životních prostředích za nejrůznějších podmínek.
 
Bez ohledu na hladomory, období sucha, přírodní katastrofy nebo války: díky technickým novinkám bylo vnější přizpůsobení stále razantnější – až do dnešních dob. Minimálně v západním světě získalo mnoho lidí dojem, že s tímto tempem už nedokážou udržet krok. Není divu: ještě nikdy nebylo učiněno tolik důležitých objevů jako dnes. Ještě nikdy lidé nebyli bohatší a nezávislejší na přírodě.
 
Z tohoto pohledu se naše společnost stále více přibližuje středověkému ideálnímu obrazu ráje: pohádkové zemi blahobytu – zemi, kde pečení holubi padají lidem do úst, zemi mlékem a strdím (medem) oplývající…
 
Zkrátka a dobře: zemi, v níž vládne neuvěřitelný přebytek potravin. Ale i když se zdá, že se všechna naše přání splnila, musíme s úlekem konstatovat, že právě toto rajské splnění našich přání způsobuje, že onemocníme. Na našem zdraví a aktuálním zdravotním stavu se stále častěji odráží přemíra sacharidů – bohužel ne pozitivně. Naštěstí záleží jen na každém z nás, aby si z přebohaté nabídky jídla vybral ty potraviny, které tělo vyživují tím správným způsobem a pomáhají vyhnout se chorobám.
 
Nešťastná pohodlnost
Kromě způsobu výživy se u moderního člověka výrazně změnil i objem pohybu. Ještě před dvěma generacemi si převážná část obyvatelstva musela zasloužit svůj každodenní chléb těžkou fyzickou prací. A právě tomuto stylu života s velkým množstvím pohybu se náš organismus a všechny naše geny ideálně přizpůsobily.
 
Dnes nám technický vývoj stále více usnadňuje získávání potravy. Většina z nás tráví den sezením – navíc s jednostrannou zátěží, vysoce soustředěně a nezřídka v nesmírné časové tísni. Pohyb hraje stále menší roli i ve zbývající části dne. Zatímco naši rodiče a prarodiče naprosto samozřejmě dojížděli za prací a na nákupy na kole nebo šli pěšky, my se dnes posadíme do auta nebo autobusu – není divu, protože náš byt a naše pracoviště bývají často hodně daleko od sebe a ne všude je krámek tety Emy hned za rohem. Díky myčce a spol. se zredukovala i práce v domácnosti. Ne, rozhodně by nikdo nechtěl otočit kolem času nazpět, technické vymoženosti nám přece poskytují spoustu volného času. Ale možná bychom tyto hodiny neměli trávit jen na pohovce, před televizorem nebo u počítače, ale čas od času se věnovat i fyzické kompenzaci, která nám v každodenním životě schází. Využijte svůj volný čas k tomu, abyste tělu vrátili jeho přirozenou radost z pohybu.
 
 
Ukázka z knihy Výživou proti rakovině.
článek Chrání moderní výživa ještě naše zdraví? najdete na celostnimedicina.cz