O zdraví - Bříza bílá (Betula alba)Bříza bílá, latinsky Betula alba, je vysoký strom, který dosahuje výšky až 25 metrů. Pozná se, jak její jméno napovídá, podle bílé kůry, která se dá odlupovat v tenkých vrstvách, které jsou označovány jako borka a trampové ji využívají k rozdělávání ohně. Tato kůr je nejdříve hnědá, teprve postupem let zbělá. Roste nejvíce v chladnějších oblastech Evropy a Asie.
 
Má převislé větve a špičaté, lesklé a lepkavé pupeny. Plody jsou drobné lehké nažky (asi dva milimetry velké), které se rozšiřují větrem na velké vzdálenosti.
 
Sbírají se z ní pupen, jehněda (samčí květ), lýková část kořenu, kořínky, semena a míza.
 
Z březového dřeva se jeho destilací připravoval březový dehet (latinsky pix betulae), donedávna ještě součást mastí připravovaných v lékárnách pro jejich účinky tišit svědění, zmírňovat zánět, tlumit proliferaci a pro vlastnosti adstringentní, mírně antibakteriální a antimykotické.
 
Z břízy se získává i esenciální olej, který působí protizánětlivě a antisepticky a je doporučován v přírodní medicíně při ošetřování ekzémů a zánětů pokožky.  Můžeme ho nalézt v některých šampónech či balzámech na vlasy. Podporuje růst vlasů a brání tvorbě lupů. Rovněž zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk.
 
Pupeny břízy se používají v jedné z metod alternativní medicíně – gemmoterapii. Zde se extrakt z pupenů břízy podává jako základní pročišťující prostředek k tzv. drenáži (zde jde o to, aby bylo docíleno vyplavení škodlivin a usnadnila se očista organismu). Užívá se vždy na začátku jakékoliv terapie extrakty z pupenů.
 
Další surovinou je tzv. březová míza. Jde o čistou tekutinu, která se získává v brzkém předjaří z kmene břízy. Období sběru trvá maximálně jeden až dva měsíce a její složení je dáno zejména přítomností minerálů načerpaných kořenovým systémem stromu z půdy.
 
V přírodní medicíně je používaná pro podporu činnosti jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Obecně se také dá říci, že pomáhá při zdravotních problémech, jako jsou záněty močových cest či revmatismu a artróze kloubů (tedy rovněž také zánětlivých nemocích).
 
Kůra obsahuje kůry steroidní alkohol betulin (s antiflogistickými vlastnostmi), hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, vitamín C a saponiny.
 
Jako zajímavost na závěr lze uvést, že zejména listí břízy je oblíbené v tradičním léčitelství slovanských národů, hlavně Rusku.
 
Přípravky z břízy bílé naleznete v naší nabídce.
článek Bříza bílá (Betula alba) najdete na celostnimedicina.cz