O zdraví - Byliny světa - zázvorZázvor lékařský (Zingiber officinale) se ve velkém rozsahu pěstuje jako koření a léčivá rostlina v tropické části Asie a Oceánie, v Africe a ve Střední Americe. Obsahuje aktivní složky gingerol a shogaol.
 
Tradiční medicína
Zázvor je po tisíce let nejen nepostradatelnou součástí kuchyně dálného východu, ale především léčivou rostlinou a tradiční složkou mnoha léčebných terapií. Např. indická Ajurvéda jej vyzdvihuje jako „úžasný a univerzální lék“ a staré indické přísloví říká, že „všechno, co je dobré, je možné nalézt v zázvoru“. Tradičně zázvor podporuje trávení, zmírňuje bolest a pomáhá při léčbě nemocí z nachlazení, při bolesti v krku, při infekci. Čínská medicína používá zázvor také při problémech s energií Yang (pocit chladu v těle).
 
Jaké má zázvor účinky?
Současné vědecké testy potvrdily mnoho dříve testovaných použití zázvoru a ukázaly, že příčinou většiny jeho dobrých vlastností je v něm obsažený gingerol.
 
Zázvor má protizánětlivé a antioxidační účinky, potlačuje bolest, pomáhá v boji proti infekci, tiší bolest a zánětlivé stavy kloubů při osteoartróze, tlumí menstruační bolesti. Děje se tak z toho důvodu, že gingerol ovlivňuje vaniloidní receptory, které se nachází v nervových zakončeních, a díky tomu se snižuje vnímání bolesti. Studie na univerzitě v Georgii v USA ukázaly, že také snižuje bolesti svalů po fyzické námaze.
 
Zažívání, klouby, bolest
Zázvor má zklidňující účinek na zažívací trakt, zmírňuje záněty a napomáhá trávení. Co je velmi důležité, zmírňuje nevolnost včetně ranní nevolnosti. Studie ukázaly, že zázvor též podporuje léčbu vředů. V roce 2011 tajvanští vědci potvrdili, že jednorázové užití 1,2 g extraktu ze zázvoru způsobí celkové přesunutí obsahu žaludku do střev u osob, které trpí dyspepsií (chronickou a opakovanou poruchou trávení).
 
Díky svým antioxidačním vlastnostem zázvor pomáhá zachovat normální činnost mozku i ve starším věku.
 
Nejnovější studie ukázaly, že zázvor může snížit hodnotu cholesterolu a může pomáhat při léčbě cukrovky 2. typu.
 
V roce 2009 vědci zjistili, že zázvor má vliv na receptory serotoninu a pomáhá regulovat vylučování inzulínu. V průběhu testování vedla zázvorová terapie k 35 % poklesu úrovně glukózy v krvi při současném 10 % zvýšení koncentrace inzulínu v plazmě.
 
V roce 2012 vědci z university v Sydney potvrdili, že zázvor bohatý na gingerol může regulovat hladinu cukru v krvi lidí s cukrovkou typu 2. Užívání zázvoru bohatého na gingerol po delší časové období může zvýšit vstřebávání glukózy do svalových buněk bez pomoci inzulínu.
 
Použití/indikace zázvoru
Potíže se zažíváním
Vředy
Nevolnosti
Špatné vstřebávání živin
Artritida, artróza
Bolesti (menstruační, zad, hlavy)
Infekce dýchacích cest
Cukrovka typu 2
Pocit chladu v těle
 
Dávkování zázvorových extraktů
Množství přijímaného extraktu, např. v kapslích, by mělo být regulováno dle doporučení výrobce daného preparátu (Ginger Hepatica).
 
Doporučuje se užívat takové extrakty zázvoru, které mají znatelně vyšší obsah gingerolu, než jaký najdeme v čerstvém zázvoru.
 
Celková nabídka luxusních zázvorových čajů.
článek Byliny světa - zázvor najdete na celostnimedicina.cz