O zdraví - Ajurvéda a imunitaVšichni jsme zažili zklamání, že musíme všechno zrušit, když se naše tělo dostane do stavu, kdy musí zpomalit nebo si musí odpočinout anebo došlo k něčemu horšímu, k nemoci. Hluboko uvnitř, většina z nás cítí ironii těchto poznáních, víme co jsme zanedbali ať úmyslně, v dobré víře, nebo z lenosti, či nedbalosti a odsunuli péči o sebe na později. Nicméně většina z nás by se radši vyhnula těmto nepříjemnostem – jako jsou nachlazení, kašel, chřipka, angína nebo něco jiného. Nicméně, kdo by z nás odmítl silný imunitní systém? Všichni chceme, abychom byli zdraví a rádi bychom se vyvarovali nemocem. Jak tedy můžeme podpořit vytvoření a udržení silné imunity?
Cílem Ajurvédy není potlačovat příznaky, ale řešit základní příčinu naší nerovnováhy. Pokud je náš imunní systém ohrožen, musíme si položit otázku, „PROČ?“, a musíme být ochotni změnit svůj pohled a přístup, abychom opravili základní problémy - ať už jsou jakékoliv. Každý jedinec je samozřejmě jedinečný a pracuje-li s ajurvédským praktickým konzultantem, ví čím se má konkrétně zabývat, aby podpořil svou současnou dynamiku tělesného systému a docílil pozitivních změn. Ale i pro ostatní existuje celá řada obecných strategií, které jim mohou pomoci podpořit imunitu.
 
Na první pohled se některé z níže uvedených doporučení mohou zdát zcela zásadní a nesplnitelná. Ve skutečnosti je jen málo z nich, které by byl problém zařadit do pravidelného režimu. Tyto strategie jsou založeny na předpokladu, že naše těla jsou neodmyslitelně inteligentní a že s náležitou podporou naše fyziologie přesně ví, jak podporovat a chránit optimální zdraví. Jak možná víte, v ajurvédském přístupu k posilování imunitního systému je elegantní krása; je to jednoduché, intuitivní a připomíná nám to, jak úžasné jsou samoregulační systémy těla.
 
Nejprve je nutné si uvědomit především to, jak Ajurvéda vidí imunitu a imunitní systém. Podle Ajurvédy je silná imunita produktem dobrého trávení se silným agni (metabolickým ohněm), kvalitním fungováním jater a vyváženým endokrinním systémem. Imunita je také velmi spojena s tajemnou látkou nazvanou ojas (sanskrtské slovo ojas doslovně znamená "energii").
 
Většinu terapeutických strategií, které chrání ojas, zvyšují imunitu a podporují optimální zdraví v našich tělesných systémech je možné provést kdykoli. Ale jsou chvíle, kdy jsme obzvláště zranitelní a kdy je potřeba (více než kdy jindy) chránit ojas. 
 
Zde jsou zvláště důležité životní situace, kdy je potřeba dbát zvýšené péče:
Doba rekonvalescence
Perioda neobvyklého pracovní nebo osobního stresu
Přechody mezi sezónními obdobími
Změnačasu (z letního na normální čas a obráceně)
Studená a chřipková sezóna
Doba detoxikace nebo půstu
Časy významné změny v rutině (např. začátek školního roku, odjezd na dovolenou, delší pracovní cesta)
Hlavní přechody v životě, jako manželství, rozvod, smrt milované osoby, stěhování, nové dítě, nová práce nebo ztráta zaměstnání
 
Návody na podporu imunuty:
Podpořte svou imunitu patřičnou stravou. Dle Ajurvédy má každý svou jedinečnou konstituci, které vyhovuje konzumace určitých potravin, avšak pro každého je třeba:
Zvýšit příjem červého ovoce a zeleniny
Co nejvíce konzumovat čerstvé potraviny
Omezit konzumaci instantních potravin
Nejzte, když nemáte hlad
Podpořte svou imunitu občasnou očistou:
Detoxikace, jak je výše popsáno, játra jsou významný orgán pro zvýšení imunity (viz článek)
Půst
Jóga a její detoxikační rituály
 
Podpořte svou imunitu patřičným pohybem:
Zařaďte do svého pravidelného nejlépe denního programu nějakou pohybovou aktivitu. (Jóga, Tai-chi, Qigong, Pravidelná chůze - 30 min. svižné chůze každý den)
 
 
Podpořte svou imunitu relaxací:
 > Snížením úrovně stresu
 > Praktikovám dechových cvičení
 > Relaxací
 > Meditací
 
 
Podpořte svou imunitu masážemi:
 > Ajurvédskou olejovou masáží
 > Ajurvédská detoxikační masaží
 > Jinou reflexní, sportovní a nebo relaxační masaží
 
 
 
 
 
 
Podpořte svou imunitu bylinkami:
 
Aimil Power of Ayurveda je řada ajurvédských doplňků stravy, jenž některé z nich jsou přímo zaměřeny na podporu imunity.
 
Amla – amlaki – nejbohatší zdroj vitamín C, podpora imunitního systému
Brahmi – kognitivní funkce a podpora imunitního systému
Tulsi – zvyšuje vitalita, podporuje imunitu a působí proti stresu
Triphala – starodávná detoxikační směs
Kurkuma – detoxikace jater, imunita, podpora trávení
Zázvor – obsahuje antioxidanty a podporuje imunitu
Ženšen – zvýšení imunity, odstranění únavy a stimulační účinek
Withanie spavá
… a řada dalších, třeba:
Echinacea - nejznámější evropská rostlinka pro zvýšení imunity s úžasnou prevencí nemocí z nachlazení
Rakytník – plod - obsahuje unikátní komplex bioaktivních látek, které podporují očistné mechanismy v těle
Všehojovec ostnatý – Sibiřský ženšen - je jedním slovem imunitním stimulátorem organismu
Reishi - houba nesmrtelnosti, jak se říká v Číně více než ženšen. Posiluje imunitu, zajišťuje dlouhověkost
Hlíva ústřičná – velmi známy zdroj betaglukanů u nás, jeden z imunostimulátorů, který působí stimuluje imunitní systém
 
Řadu Aimil naleznete v naší nabídce.
 
Odmítnutí odpovědnosti: Jediným účelem těchto článků je poskytnout informace o tradici ajurvédy. Tyto informace nejsou určeny k použití při diagnostice, léčbě nebo prevenci jakékoli nemoci. Máte-li vážné akutní nebo chronické zdravotní potíže, obraťte se na školeného zdravotnického odborníka, který dokáže plně zhodnotit vaše potřeby a účinně je řešit. Pokud hledáte lékařskou pomoc vyškoleného ajurvédského experta, zavolejte nám nebo pošlete e-mail.
článek Ajurvéda a imunita najdete na celostnimedicina.cz