O zdraví - 5 tipů jak dětem usnadnit nástup do školyNástup do školy se blíží. Jak své děti nejlépe připravit?
 
Start dne
Pro školáky je nejdůležitější vydatná snídaně! Velmi zdravá a plnohodnotná je snídaně z Kozí kaše, ozdobit ji můžete ovocem. Vyvarujte se přemíry jednoduchých cukrů. Tak nejlépe zajistíte psychickou výkonnost a soustředění během výuky. Pokud můžete, dopřejte si společnou rodinnou snídani. Myslete na to, že zdravá výživa vašeho dítěte je důležitá i pro podporu jeho imunity a prevenci obezity v pozdějším věku.
 
Výživa pro mozek
Pro správnou funkci mozku, paměť a soustředění jsou velmi důležité nenasycené mastné kyseliny! Dbejte na jejich dostatečný přísun. Skvěle působí kozí mléko, dětem budou chutnat z něj vyrobené kaše, sýry a jogurty. Oproti kravskému mléku obsahuje více nenasycených mastných kyselin. Ty jsou obzvlášť důležité pro hyperaktivní děti s poruchou pozornosti, s poruchami učení, nebo děti úzkostné či s depresemi. Dále do jídelníčku zařaďte mořské ryby (losos, makrela), ořechy a semínka, kvalitní rostlinné oleje, nezapomeňte ani na listovou zeleninu.
 
Pitný režim
Bolesti hlavy, nepozornost, únava, to jsou jen některé z projevů nedostatečného příjmu tekutin. Dbejte na to, aby i během výuky vaše dítě dostatečně pilo! Pozor dejte na přeslazené nápoje, které kazí zuby a přispívají k obezitě! Nadbytek cukrů může dokonce vést ke vzniku závislosti na cukru. Namísto sladkostí vyzkoušejte sušené ovoce a smoothie.
 
 
Zaveďte řád
Děti potřebují pro své fungování určitý řád. Nejdůležitější je ranní a večerní režim. Mantinely, ve kterých se děti smějí pohybovat jste možná v létě posunuli, nyní je ale opět nastavte. S pevně daným režimem jsou děti spokojenější. Děti potřebují přesně vědět, co po nich chcete, lépe tak plní své povinnosti. Mladším dětem pomůže denní program znázorněný obrázky, starší děti ocení seznam v bodech či schémata.
 
Spánek
Dostatek kvalitního spánku je velmi důležitý. Odpočaté dítě lépe zvládá režim dne a při výuce lépe udrží pozornost. Ospalé děti dělají více chyb, což vede i k horším výsledkům ve škole. Netolerujte ponocování. Platí pravidlo, že dobře usíná fyzicky unavené dítě, dopřejte mu proto každý den dostatek pohybové aktivity – ideálně na čerstvém vzduchu. Minimálně týden před začátkem školy zaveďte večerní režim. Dítě má být v posteli ideálně v 8, nejpozději v 9 hodin.
článek 5 tipů jak dětem usnadnit nástup do školy najdete na celostnimedicina.cz